Nalazimo se u Kninu, te nam je funkcija ujediniti i spojiti sve pripadnike Kninske bojne za vrijeme Domovinskoga rata.

Zaboravljena Kninska bojna

Bivši pripadnici Samostalne domobranske bojne Knin obilježili su ovih dana desetu obljetnicu osnivanja postrojbe. Oko 15 bivših zapovjednika postrojbe okupilo se na kninskome groblju, gdje su kod središnjega križa položili vijenac u spomen na sve poginule branitelje u Domovinskome ratu. Vijenac su položili i na groblju u Kijevu, a zatim su se uputili na Vrdovo na Dinari, gdje je Kninska bojna provela veći dio ratnih dana. Obišli su prvu crtu obrane koju je postrojba nekada držala i prisjetili se starih vremena, koja se po mišljenju bivših kninskih branitelja sve više zaboravljaju.
Dokaz tome je da se od Oluje do danas u gradskoj upravi nitko nije sjetio Kninske bojne, gdje se nakon Oluje izmijenilo šest garnitura vlasti – tri povjerenika i isto toliko gradonačelnika. Kod dodjele priznanja Grada Knina i raznih proslava sve ove godine nitko se nije ni sjetio spomenuti postrojbu koja je cijeli rat provela na terenu, bez odmora, i jedina nosila ime Knina.
Bivši kninski branitelji ističu da je njihova bojna sudjelovala u svim oslobodilačkim akcijama Hrvatske vojske na ovome području. Na vrletima Dinare branili su i gradove Sinj, Zadar i Livno. Uz sinjsku 126. brigadu, Kninska bojna bila je jedina postrojba koja je branila grad Sinj.
- Nismo iznenađeni time što nas se nitko iz ovih gradova nije sjetio nakon završetka rata, kada smo zaboravljeni i u svome Kninu – kažu pripadnici Samostalne domobranske bojne Knin. Kroz ovu postrojbu prošlo je između 300 i 400 branitelja iz Knina, Kijeva, Vrpolja, Potkonja i Biskupije. Mnogi od njih uključili su se u obranu Hrvatske još 1990. godine, nakon početka "balvan revolucije", dvije godine prije nego što je Kninska bojna ustrojena. Većina ih danas živi u Kninu i susjednim mjestima. Da se i ubuduće ne bi zaboravile ovakve obljetnice i doprinos kninskih Hrvata u Domovinskome ratu, bivši pripadnici ove postrojbe dogovorili su daljnju suradnju i okupljanja. Osnovali su inicijativni odbor za osnivanje udruge, koji čine svi sudionici proslave desete obljetnice na Vrdovu, a smatraju da je dodatni razlog njihova okupljanja povratak onih protiv kojih su se borili.