UHRV Kninska Bojna 30.01.2022 - 19:47
Vojna psihologija
Vojna psihologija je grana primijenjene psihologije koja se bavi istraživanjem i ispitivanjem psiholoških osobina, psihičkih procesa i ponašanja u vojsci kroz sve uvjete vojnog djelovanja (mirnodopske, krizne i borbene), te primjenom psihologijskih spoznaja, metoda i tehnika u svim područjima strukovnog djelovanja u vojsci.
Prema tome, vojni psiholozi su svi djelatnici na časničkim i službeničkim ustrojbenim mjestima u okviru Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske ) za koje je uvjet završen diplomski studij psihologije, a sukladno Zakonu o psihološkoj djelatnosti, moraju biti članovi Hrvatske psihološke komore i posjedovati važeću licencu. Vojnopsihološku djelatnost obavljaju isključivo vojni psholozi.
STANDARDI VOJNIH PSIHOLOŠKIH ISPITIVANJA
Standardi vojnopsiholoških ispitivanja odnose se na sva temeljna područja rada, poglavito u području selekcije i klasifikacije i u ostalim situacijama u kojima se primjenjuju psihodijagnosički mjerni instrumenti te razni upitnici i skale procjene. Psihološka ispitivanja u obrambenom sustavu provode isključivo vojni psiholozi, a planiranje, sudjelovanje u nabavi, raspodjelu, odobravanje uporabe i nadzor nad uporabom psihologijskih mjernih instrumenata provodi psihološka struka ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za vojnopsihološku djelatnost u obrambenom sustavu.
Psihološka ispitivanja mogu uključivati:
- psihološko testiranje
- intervju
- ostale metode psihološke procjene
- izradu završnog dokumenta ispitivanja (izvješće, nalaz i dr.)
S obzirom na način i cilj provedbe, dijele se i na skupna i pojedinačna.
STANDARDI RADA VOJNIH PSIHOLOGA
Standardi rada vojnih psihologa temelje se na zakonskim i podzakonskim propisima relevantnim za područja psihološke djelatnosti i obrambenog sustava. Njima se regulira primjena psihologijskih spoznaja, metoda i tehnika u stvaranju okolnosti, očuvanju i postizanju i podizanju spremnosti i učinkovitosti obrambenog sustava.
Standardi rada vojnih psihologa usvojeni su s ciljem:
- definiranja standardnih postupaka i procedura,
- standardizacije, ujednačavanja i poboljšanja kvalitete rada
- razvoja općih i specifičnih kompetencija nužnih za visoku razinu stručne odgovornosti vojnih psihologa,
- osiguranja optimalnih uvjeta rada vojnih psihologa.
PODRUČJA RADA VOJNE PSIHOLOGIJE
Psihologijska selekcija i klasifikacija
Selekcija je postupak kojim se primjenom unaprijed utvrđenih i standardiziranih metoda i tehnika odabiru oni kandidati koji udovoljavaju zahtjevima nekog posla dok je klasifikacija postupak kojim se raspoloživo osoblje raspoređuje na poslove sukladno sposobnostima znanjima, vještinama i drugim pogodnostima i mogućnostima tako da taj raspored bude maksimalno učinkovit.
Psihologijska selekcija redovito se provodi pri prijemu kandidata u službu i sastavni je dio drugih ulaznih postupaka. Psihološki kriteriji za pojedine pozicije i kategorije vojnog osoblja regulirani su posebnim pravilnicima, koji povrh kriterija propisuju i način provedbe svih postupaka te način priopćavanja rezultata selekcije, uz napomenu da kandidatima za prijam u službu vojni psiholog nije dužan priopćiti rezultate i zaključke početnih psihologijskih ispitivanja.
Skupnim psihološkim ispitivanjima cilj je:
- utvrditi zadovoljavaju li kandidati za prijam u vojnu službu propisane psihologijske kriterije ocjenama „zadovoljava“ ili „ne zadovoljava“,
- na redovitim te izvanrednim i/ili nadzornim ispitivanjima ocijeniti psihičku sposobnost vojnog osoblja za svrhu koju potražuje naručitelj
- na temelju postignutih rezultata klasificirati vojno osoblje u različite skupine ili ih kategorizirati, odnosno rangirati unutar pojedinih skupina.
Pojedinačna psihološka ispitivanja provode se:
- kako bi se utvrdila psihička sposobnost pojedinaca za vojnu službu, u skladu s propisanim temeljnim i dodatnim psihologijskim kriterijima,
- u svrhu pružanja psihološke pomoći vojnom osoblju,
- u svrhu kliničke psihologijske diferencijalne dijagnostike psihopatoloških odstupanja
- iznimno nakon skupnih psihologijskih ispitivanja u svrhu ispitivanja drugih relevantnih psihičkih značajki
- u pravilu u postupku prigovora, u kojima je isti prihvaćen, a odnosio se na psihologijska ispitivanja.
Provodeći psihološku djelatnost u obrambenom sustavu vojni psiholozi su dužni pridržavati se odredbi iz cijelog niza zakona i pravilnika. Također, rezultati psihologijskih ispitivanja, prikupljeni podaci, svi psihologijski mjerni instrumenti obvezno se čuvaju na mjestu na kojem nisu dostupni nikome osim zaduženome vojnom psihologu i moraju biti zaštićeni od slučajne ili namjerne zlouporabe, uništenja, gubitka, neovlaštenih promjena ili dostupa neovlaštenim osobama.
Osim toga, zabranjeno je davati bilo koji dio testovnog materijala na uvid osobama izvan psihološke struke i obavljati stručno nesvrhovita testiranja, a uz to vojni psiholozi su dužni upozoriti na zakonske i etičke obveze pri korištenju psiholoških podataka sve osobe koje dolaze u doticaj s tim podacima.
Svjesni svoje stručne odgovornosti prema osobama i skupinama s kojima dolaze u službeni doticaj, vojni psiholozi su dužni poštivati psihološki etički kodeks i sve druge opće strukovne propise.
2. PSIHOLOŠKA PREVENCIJA I POTPORA
Psihološka prevencija obuhvaća niz sustavnih mjera kojima se sprječava pojavljivanje neželjenih stanja i ponašanja te razvoj psihičkih smetnji i poremećaja. U vojsci podrazumijeva širok spektar mjera i postupaka kojima se sustavno doprinosi realizaciji temeljnih ciljeva vojnopsihološke struke, a to su:
- očuvanje i poboljšanje psihičke spremnosti pripadnika za učinkovita borbena i druga vojna djelovanja,
- očuvanje i poboljšanje psihičkog funkcioniranja i ukupnog mentalnog zdravlja
Psihološka potpora bavi se unaprjeđivanjem psihičkih aspekata funkcioniranja pojedinaca i vojnih skupina, a obuhvaća široku lepezu mjera i postupaka, od međuljudske podrške do specijaliziranih intervencija u okviru vojne kliničke psihologije. Obje komponente se međusobno prožimaju i nadopunjuju te čine jednu cjelinu koja se oslanja na slične metode i tehnike. Vojni psiholozi, uz neposrednu provedbu mjera i postupaka prevencije i potpore, sudjeluju i u senzibiliziranju zapovjednika i pripadnika za provedbu tih mjera i postupaka te rade na sustavnoj destigmatizaciji korisnika psihološke pomoći.
3. PSIHIČKA BORBENA SPREMNOST
Psihička borbena (bojna) spremnost je motivacijsko-voljna osnova učinkovitog funkcioniranja u opasnim, rizičnim i stresnim uvjetima u području vojne operacije. Pojedinci i postrojbe s visokom razinom psihičke borbene spremnosti uspješniji su u izvršavanju borbenih i drugih vojnih zadaća u području operacije, te imaju manje žrtava stresa. Odnosi se na složene psihičke procese i stanja, te je stoga uvrštena u vojnopsihološka područja rada, iako nominalnu i stvarnu odgovornost za stanje spremnosti vojske imaju vojni zapovjednici.
Psiholozi u ovom području nastoje razviti što bolje tehnologije za utvrđivanje stanja spremnosti, odnosno za dostizanje i održavanje željene razine spremnosti.
4. VOJNOPSIHOLOGIJSKA IZOBRAZBA I OBUKA
Ljudski čimbenik neosporno je najvažnija sastavnica spremnosti svake vojske, zbog čega je od iznimne važnosti poznavanje psihičkih procesa, stanja i svojstava koji utječu na vojno djelovanje i kvalitetu života profesionalnih vojnika.
Zadaća psihološke struke je skrbiti za sustavno upoznavanje pripadnika vojske s psihologijskim spoznajama i mogućnostima njihove primjene u svrhu postizanja spremnosti i učinkovitosti vojske.
Priprava i izvedba redovitih i izvanrednih ciljanih programa izobrazbe i obuke usmjerena je na postojeće i buduće pripadnike profesionalnog sastava (časnike, dočasnike, vojnike, kadete i dragovoljne ročnike). Pored toga, odabrana poglavlja iz psihologije obrađuju se i u izobrazbi svih kandidata za vojnodiplomatske dužnosti. Izobrazba je sadržajno i metodički prilagođena navedenim skupinama, a povrh toga usklađena je s potrebama pojedinih grana, rodova, službi i struka hrvatskog obrambenog sustava.
Ciljane programe izobrazbe i obuke planiraju i provode vojni psiholozi svih nadređenih zapovjedništava, uz suglasnost psihološke struke ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za vojnopsihološku djelatnost.
Za savjetodavni razgovor
možete doći u prostoriju Udruge
ili se javiti na kontakt psihologa Udruge:
Ana-Marija Viduka, mag. psych.
Brojmobitela: 0958794341
E-mail:
amviduka@gmail.com